Dermatologická (kožní) onemocnění jsou jedny z nejčastějších problémů malých zvířat, s nimiž přichází majitel navštívit veterináře.
V současnosti rozeznáváme několik stovek kožních onemocnění psů a koček. Často tyto nemoci mají podobný klinický obraz s velmi nepatrnými rozdíly. Jejich diagnostika není jednoduchá a léčba bývá dlouhodobá, což může být pro majitele velmi frustrující a z dlouhodobého hlediska i finančně nákladné.
Diagnostika a léčba kožních onemocnění vyžaduje naprostou důvěru a spolupráci majitele a veterináře.
Zabýváme se diagnostikou a léčbou
- parazitárních a plísňových onemocnění
- bakteriálních a kvasinkových zánětů kůže
- akutních i chronických komplikovaných onemocnění uší, včetně chirurgických zákroků
- alergických onemocnění – kontaktní, atopická dermatitida a další
- autoimunitních a jinak imunitně zprostředkovaných onemocnění
- kožních novotvarů
- endokrinních onemocnění manifestujících se na kůži
- onemocnění drápů a drápových lůžek a análních váčků
- poruch pigmentace a keratinizace
Diagnostické metody
a) kožní seškrab – je základní diagnostický prostředek prováděný rutinně u každého svědivého onemocnění. Jeho pomocí lze odhalit řadu parazitárních onemocnění. K seškrabu se používá skalpelová čepelka, kterou získáme vzorek povrchové nebo hlubší vrstvy epidermis. Vzorek se vkládá do olejové vrstvy na sklíčko a prohlíží pod mikroskopem.
b) kožní otisk – tuto metodu používáme nejčastěji pro potvrzení bakteriální nebo kvasinkové infekce
c) tenkojehelná aspirační biospie – pomocí jehly lze odebírat vzorky z útvarů na kůži, slouží k diagnostice kožních nádorů
d) lepící páska – otištěním lepící pásky v srsti můžeme diagnostikovat kožní parazity dravčíky (cheyletie) nebo kvasinkové infekce
e) trichoskopie – metoda, která může diferencovat některá svědivá onemocnění, plísňové infekce, defekty pigmentace a díky ní lze posoudit růstovou fázi chlupu
f) mikrobiologická kultivace – využívá se u hlubokých zánětů kůže, píštělí, návratných infekcí
g) DTM a kultivace plísní – speciální půda, díky které můžeme identifikovat plísňového původce onemocnění. Pokud na půdě vyroste plíseň je nutná následná typizace původce v laboratoři, neboť na půdě může vyrůst i saprofytní (kontaminující) plíseň.
h) alergické testy – provádíme sérologické testy na alergii ve spolupráci s laboratoří Laboklin (Německo)
i) biopsie – provádíme odběr bioptických vzorků neoplasií, při podezření na autoimunitní onemocnění, keratinizační defekt a další.
Biopsie odesíláme k posouzení MVDr.Janu Rybníčkovi DipECVD.
Dermatologická diagnostika vyžaduje velmi podrobnou anamnézu, klinickou prohlídku, odběr vzorků a následnou konzultaci. Prosíme vás, abyste se objednali předem.
První dermatologická konzultace trvá 60 minut.
Pokud jste již nějakou dobu léčeni, vezměte s sebou veškeré doklady týkající se předchozích vyšetření a medikace, včetně krmení a antiparazitik, která používáte.