Image Alt

Laboratoř

Hematologické vyšetření

Vyšetření krevního obrazu je velmi důležité  v diagnostice infekčních, autoimunitních, nádorových, interních onemocnění. Provádí se předoperačně a používá se jako monitoring efektivnosti léčby.

Disponujeme hematologickým analyzátorem Celtac. Výslekdy máme do 30 sec.

Biochemické vyšetření

Díky němu můžeme posuzovat funkci jednotlivých orgánových systémů, dále nám umožňuje nahlédnout do organismu při nespecifických příznacích onemocnění a nasměrovat nás k dalšímu vyšetření, případně léčbě. Jeho hodnota je nezastupitelná v monitoringu účinků některých léčiv na organismus a v předoperačním vyšetření pacientů středního a vyššího věku z hlediska volby bezpečné anestezie.

Základní biochemie stanovujeme na analyzátoru Spotchem.

Vyšetření iontů, trávících enzymů,hormonální vyšetření a speciální funkční testy odesíláme do externích laboratoří, nejčastěji Laboklin (Něměcko).

K pravidelným kontrolám hladiny glukózy v krvi u diabetických pacientů využíváme glukometr.

Bakteriologická kultivace

V současném světě nadužívání antibiotik způsobuje výskyt čím dál odolnějších bakterií, proto se u nás poměrně často setkáte s mikrobiologickým vyšetřením kůže, moči,apod. Nenasazujeme antibiotika jen tak, snažíme se je užívat rozumně a po potvrzení infekce laboratoří (Laboklin, Německo).

Sérologické vyšetření

Kočky

Provádíme vyšetření krve na FeLV (kočičí leukémii), FIV (kočičí imunodeficit) a srdeční červivost. Jedná se o kombinovaný snap test, díky kterému během 10 minut víme, zda se kočka se kočka setkala s některou z výše uvedených infekcí. Test je nutné provádět vždy před vakcinací proti FeLV a nebo při jakémkoli onemocnění, které se projevuje nespecificky, např. horečkou, nechutenstvím, chřadnutím,apod.

Psi

I pro psí pacienty máme speciální test, jmenuje se 4Dx test, vyšetřujeme jím, zda váš pes nemá boreliózu, anaplasmózu, a další choroby přenášené klíšťaty. Pokud měl váš psí přítel klíště a máte strach, nechte ho vyšetřit. Za 10 minut bude jasno.

Cytologie

Jedná se o laboratorní metodu, při níž posuzujeme mikroskopicky buňky odebrané z patologického procesu na těle zvířete. Jde o otisky z povrchových ložisek (např. zánětlivá místa na kůži, stěry z uší, dutiny nostní, pochvy), aspiráty z novotvarů na kůži a v podkoží (nádorová onemocnění), z  orgánů (játra, mízní uzliny). Dále touto metodou můžeme posuzovat otiskové preparáty z již odebraných nádoroů nebo tělní tekutiny (kloubní tih, mozkomíšní mok.

Dermatologie

Kožní seškrab, otiskový preparát, trichoskopie a další metody jsou popsány v kapitole dermatologie.

Domluvte si termín návštěvy