Očkování psů
Provádíme vakcinaci psů proti psince, parvoviróze, hepatitidě, vzteklině, které jsou považovány za základní. Dále vakcinujeme proti leptospiróze, parainfluenze, borelióze a tetanu, což jsou volitelné vakcíny.
Primovakcinace u štěňat provádíme ve věku 8-9 týdnů, časnější primovakcinace je možná od 6 týdne u štěňat, která nemají dostatek mateřských protilátek, byla vyživována uměle z jakéhokoliv důvodu. Revakcinace se provádí za 3-4 týdny po prvním očkování s 3. revakcinací v 16. týdnu věku. Posilující (booster) vakcinace se provádí u všech psů ve věku 12 měsíců.
Vakcinaci proti vzteklině je možné provádět od 3. do 6. měsíce věku, výjimečně u štěňat cestujících do zahraničí je možné vakcinovat ve věku 2 měsíců s následnou revakcinací. Revakcinace se provádí dle typu vakcíny 1x za rok u polyvalentní vakcíny a 1x za 3 roky u monovalentní vakcíny.
Vakcinační schéma sestavujeme individuálně v závislosti na plemenné příslušnosti a způsobu života psa a také na přání majitele. Nejsme lhostejní k obavám, které může očkování vyvolávat.
Dospělý pes, který jako štěně absolvoval základní vakcinační cyklus a dostal boosterovou vakcínu o 12 měsíců později, ale nebyl v dospělosti pravidelně vakcinován, nepotřebuje pro upevnění ochranné imunity více než jednu aplikaci vakcíny, tedy není nutné při opožděné vakcinaci provádět očkování opakovaně.
Očkování koček
Provádíme základní vakcinaci proti panleukopenii, infekční rinotracheitidě, infekční kaliciviróze a volitelnou vakcinaci proti vzteklině, chlamydióze a komplexu kočičí leukémii.
Primovakcinace koťat proti základním chorobám od 8-9 týdne věku s následnými dvěma revakcinacemi za 3-4 týdny. Ukončení základního cyklu stejně jako u psů v 16. týdnu. Po 12 měsících posilující (booster) revakcinace.
Při vakcinaci kotěte staršího 16 týdnů je postačující pouze jedna revakcinace v odstupu 3-4 týdnů.
Vakcinovat proti virové leukémii FeLV je doporučeno již od 8 týdne, revakcinace se provádí 1x v odstupu 3-4 týdnů. Očkovat je možné pouze kočky FeLV negativní, tudíž před samotnou vakcinací je prováděn test z krve.
Infekční chlamydióza se vakcinuje poprvé ve stáří 9 týdnů s následnou revakcinací za 3-4 týdny. Booster se provádí po 12 měsících.
Očkování proti vzteklině není u koček povinné, povinnost se vztahuje jen na kočky cestující do zahraničí nebo jdoucí na mezinárodní výstavu.
Čipování
Představte si, že se vaše kočka nebo pes ztratí. Díky čipování jim můžete dát šanci vrátit se domů.
Čipování je snadná a bezpečná cesta zajistit vašemu miláčkovi trvalou identifikaci, pokud by došlo k jeho ztrátě. Čip je zařízení o velikosti zrnka rýže, které se pomocí čipovací jehly zavede do podkoží na levé straně krku. Následně se čtečkou zkontroluje umístění a funčnost čipu.
Pokud dojde ke ztrátě psa veterinář, policista či pracovník útulku pomocí čtečky zjistí, zda je pes čipován a vyhledá ho v registru zvířat. Registr pak kontaktuje majitele. Je tedy důležité odeslat číslo čipu s údaji do Národního registru majitelů zvířat.
Doporučujeme mít zvíře označené čipem v kombinaci s údaji o majiteli na obojku.
Označení zvířete mikročipem je nezbytné při cestě do zahraničí.
Na základě vyhlášky 18/2004 Sb. je na území města Prahy od 1.1.2005 povinné mít označené zvíře mikročipem.
Pet passport
Vystvení pasu zvířete v zájmovém chovu není povinné na území České republiky, ale povinné při cestě do zahraničí, a to v rámci Evropské unie i mimo ni. Každý pas je označen kódem země a pořadovým číslem určeným Státní veterinární správou ČR. Pas lze vystavit souběžně s čipováním, očkováním, ale i dodatečně, pokud se majitel rozhodne s pejskem, kočkou nebo jiným zvířetem cestovat.
Pas následně slouží jako očkovací průkaz, kromě záznamů o vakcinaci se zde zapisuje odčervení, ošetření proti klíšťatům, atd.